Classic Genuine Leather Texture Single Prong Business Leather Belt for Men
$ 17.99
Compare color
-
Black
-
Brown
-
Cognac
Click on color/pattern to compare, click and drag images to reorder
Couldn't load pickup availability
Classic Genuine Leather Texture Single Prong Business Leather Belt for Men
Regular price
$ 17.99 USD
Regular price
Sale price
$ 17.99 USD
Unit price
per

Classic Genuine Leather Texture Single Prong Business Leather Belt for Men
$ 17.99
| Main Material of Belt Strap: | Leather |
| Buckle Material: | Zinc Alloy (Gunmetal Brushed Matte Oil Plated) |
| Fastening Method: | Single Prong Buckle |
| Belt Width: | 3.9CM |
| Belt Strap Thickness: | 4.8MM |
| Leather Craftsmanship: | Large arc edge trimming, genuine leather texture embossing, color-matched thick stitching; Black back lining treatment; 1 fixed leather loop (large arc, single thick stitching, 1.5CM width, edge spraying required for non-black colors); Buckle connected by reverse folding stitching |
| Hole Type: | 7 oval holes, painted holes, 10cm from last hole to tail end |
| Tail Type: | Figure-Eight Tail |
| Style: | Business Casual |
| US Standard Delivery: | $10 for 0–5.004 lbs |
| US Heavy Goods Shipping: | $20 for 4.996–20.005 lbs |
| International Shipping: | $20 for 0–20.005 lbs |
| Return & Exchange Policy: | Returns and exchanges are accepted within 30 days. |
| Fabio Valenti: | Fabio Valenti’s Exchange Policy Allows you to order without hesitation. |